jak leczyć trądzik

Trądzik u trzydziestolatków – jak go leczyć? Oto porada!

W ostatnich latach okazało się, że u bardzo wielu osób trądzik nie kończy się w wieku pokwitania, a ciągnie przez lata dojrzałości płciowej. Potrafi wyciszyć się, np. na czas ciąży lub przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, by później znowu dać o sobie znać ze zdwojoną mocą. Trądzik u osób dorosłych polega na występowaniu zmian przypominających trądzik młodzieńczy. Czy leczy się go tak samo? Oto porada:

Jak leczyć trądzik?

  • Ważne jest indywidualne dobranie terapii. To, co pomaga jednym, nie musi pomóc innym, często jedna metoda leczenia okazuje się niewystarczająca i trzeba połączyć kilka.
  • W najcięższych przypadkach, kiedy stosowane miejscowo antybiotyki (tetracyklina, doksycyklina, azytromycyna) nie przynoszą efektów, stosuje się doustnie retinoidy, np. izotretinoinę. Pod wpływem jej działania dochodzi do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych, a także do zmniejszenia stanu zapalnego. Na pewno jest skuteczna i widocznie niweluje trądzik, jednak jej stosowanie nie jest łatwe: terapia musi być systematyczna, kilkumiesięczna i prowadzona pod kontrolą lekarza.
Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz